Aktuality

01.04.2025
Upozorňujeme účastníky školení CIS (16.04.2025 - ZŠ Baška), že pro školení bude nutné mít plná práva pro vstup do této platformy.


17.03.2025
Hniloba včelího plodu aneb Tichý zabiják v úlech

Není žádným tajemstvím, že dnešní včelařství čelí celé řadě zdravotních výzev. Tak jako není tajemstvím, že hniloba včelího plodu patří mezi ty nejnebezpečnější. A právě toto zákeřné bakteriální onemocnění bylo hlavním tématem přednášky "Nemoci včel se zaměřením na hnilobu včelího plodu", kterou lektoroval Mgr. Jiří Danihlík z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Přednáška se konala 7. března v Mostech u Jablunkova a pořádala ji okresní organizace ČSV Frýdek-Místek ve spolupráci se základní organizací Mosty u Jablunkova. Abychom lépe pochopili závažnost tohoto onemocnění, věnovala se přednáška nejen současné situaci, ale i historickému vývoji nemoci, různým možnostem diagnostiky, prevenci a dalším aspektům.

Historické souvislosti a vývoj poznání

V úvodní části jsme se přenesli do padesátých a šedesátých let 20. století, kdy byla hniloba již známým, avšak často podceňovaným problémem. Možnosti diagnostiky a léčby byly velmi omezené a přístup včelařů k nákaze byl spíše empirický než vědecky podložený. Přednáška tak hned v úvodu nabídla srovnání dřívějších metod boje proti chorobě se současnými postupy.

Současná situace a zkušenosti ze zahraničí

Protože hniloba není doménou pouze České republiky, zaměřil se přednášející i na situaci v zahraničí. Například zkušenosti švýcarských včelařů z roku 2010 ukazují, jak rozsáhlá nákaza může být. Švýcarský zodpovědný přístup vedl k významnému omezení výskytu této choroby, což poskytuje inspiraci i našim včelařům.

Diagnostika a rozpoznání hniloby včelího plodu

Jednou z klíčových částí přednášky bylo rozpoznávání hniloby a její odlišení od moru. Přestože obě nemoci postihují plod a vedou k jeho rozkladu, jejich průvodci a projevy jsou odlišné. Přednášející zdůraznil důležitost včasné detekce a laboratorního potvrzení nákazy, neboť chybné určení může vést k neadekvátním opatřením s dalekosáhlými důsledky.

Prevence a nejčastější chyby včelařů

Hniloba včelího plodu je extrémně zákeřná choroba, která se často šíří nepozorovaně. Jiří Danihlík podrobně popsal zásady prevence, mezi které patří zejména důsledná hygiena, dezinfekce, sledování síly a zdravotního stavu včelstev a správné technologické postupy. Zároveň upozornil na nejčastější chyby, kterých se včelaři dopouštějí, a které přispívají k šíření této nemoci.

Praktická doporučení v případě výskytu nákazy

Velmi zajímavá byla ta část přednášky, která se věnovala konkrétním opatřením a praktickým doporučením (např. jak postupovat při výskytu hniloby v blízkém okolí, jak postupovat v případě podezření na vlastní včelnici, jak komunikovat s veterinární správou apod.). Přednášející se zde podrobně věnoval nejen činnostem, které jsou pro včelaře závazné, ale i těm, jež jsou pouze doporučené, avšak mohou včelařům výrazně pomoci v zamezení šíření nemoci.

Legislativní rámec a role veterinární správy

Ještě před bouřlivou diskusí, která následovala po oficiální části přednášky, jsme se seznámili s aktuální legislativou týkající se hniloby včelího plodu. Magistr Danihlík vysvětlil, jak na nákazu reaguje veterinární správa, jaké kroky podniká, jaká opatření mohou být nařízena a jaké jsou povinnosti a možnosti samotných včelařů. Velký důraz kladl na včasné hlášení při podezření nákazy a na transparentní komunikaci mezi včelařskou komunitou a dozorovými orgány.

A co říci závěrem?

Přednáška Jiřího Danihlíka nabídla všem 70 zúčastněným včelařům komplexní a erudovaný pohled na problematiku hniloby včelího plodu, přinesla cenné rady i inspiraci. Znalost této nemoci a jejího šíření je pro nás včelaře klíčová, neboť prevence a včasná detekce mohou zabránit značným ztrátám včelstev. Je proto na místě poděkovat jak přednášejícímu Mgr. Jiřímu Danihlíkovi za skvěle připravenou přednášku, tak i předsednictvu okresní organizace ČSV Frýdek-Místek za vhodně zvolenou a dobře zorganizovanou edukativní akci.

Mgr. Vladan Jílek - předseda ZO ČSV Rychaltice a člen výboru OO ČSV F-M



12.03.2025
Vážení přátelé, v pátek 07.03.2025 proběhla přednáška přítele Jiřího Danihlíka na téma Nemoci včel se zaměřením na hnilobu včelího plodu. Z této přednášky máme k dispozici podklady k prezentaci, které jsou již nyní k dispozici na stránce Analýza moru a hniloby včelího plodu. Zároveň je zde uveden odkaz na Youtube kanál COLOSS Monitoring, kde najdete i videa na výše uvedené téma.


04.03.2025
ORGANIZAČNÍ ZABEZPEČENÍ VÝROČNÍCH ČLENSKÝCH SCHŮZÍ VE SJEZDOVÉM ROCE 2025

Vážení přátelé, nezapomeňte prosím dle pokynů v Oběžníku č. 2/2024, zaslat do čtrnácti dnů po konání výroční členské schůze kopii zápisu z VČS spolu se seznamem delegátů (včetně náhradníka) na okresní konferenci a kandidáty do okresních orgánů, popř. návrhy kandidátů do vyšších svazových orgánů.


04.03.2025

Dobrý den vážení přátelé,
zasílám vám informace ohledně objednání léčiva pro rok 2025

• Termíny objednání budou dva, a to do 15. 3. 2025 a do 15 .6. 2025.

• Objednávky léčiv proveďte prostřednictvím CISu.

• Ceník léčiv pro rok 2025 naleznete v CISu a v příloze níže.

• Platba bude probíhat převodem, fakturu vám zašle paní pokladní M. Navrátilová na email.

• Léčivo prosím uhraďte do 14 dní po výzvě k odebrání léčiv z odběrových míst.

• Faktura za léčivo bude navýšena o cenu za dopravu 3%.

• Seznam s cenou objednaných léčiv dostanete společně s léčivem na místě výdeje.

• O termínech výdeje budete informování s předstihem.

Výdejní místa budou ve čtyřech částech okresu.

Napište mi na email vaše vybrané odběrové místo, pokud se změnilo oproti loňskému roku:

č.1. Aleš Pink ,Metylovice 271, 739 49, tel: 604 814 697

č.2. Aleš Bacílek, Baška 324 ( přehrada Baška U Kotvy ),739 01, tel: 792 330 496

č.3. Andrzej Baselides, Hrádek 135 (vedle Zámečku), 739 97, tel: 725 627 905

č.4. Tomáš Janek, Fryčovice 456, 739 45, tel: 605 052 585


Dle VUV Dol, chcete-li mít jistotu na dodání léčiva na letní léčení (Formidolu, Gabonu apod.) do 30. června, musíte poslat závaznou objednávku do 15. března 2025, a na podzimní léčení s dodáním do 30.září je nutno objednat do 15.června 2025.

Dále doba expirace jednotlivých léčiv může být různá, dle aktuálního stavu skladu, nikdy nezasílají léčivo s expirací nižší než 5 měsíců, doporučují objednávky rozdělit dle období pro léčení, abyste měli vždy léčivo čerstvé.
Tzn. objednávky na letní léčení zasílejte do 15. března a objednávky na podzimní léčení zasílejte do 15.června. Předejdete tak např. zakalenému Varidolu.

Pokud již nevykonáváte funkci nákazového referenta, přepošlete tento email vašemu nástupci.

Jestliže nebudete objednávat léčivo v termínu do 15.3.2025, dejte mi prosím vědět, ať vás nemusím zbytečně urgovat.

V případě dotazů mě kontaktujte.


Dovolte mi ještě vás seznámit s novinkami, které se týkají léčiv v roce 2025.

VUV Dol se omlouvá za dočasnou nedostupnost přípravku M-1 AER v roce 2024. V uplynulém roce probíhalo mnohé testování, což vyústilo ve změnu balení tohoto přípravku. Změna byla již odsouhlasena kontrolním úřadem a přípravek začínáme v těchto dnech pro vás vyrábět. Nově je léčivo M-1 AER opatřeno černým uzávěrem s těsnící vložkou. K aplikaci slouží přiložené kapátko v bílém víčku. Před aplikací jednoduše odšroubujete černé víčko a místo něj našroubujete víčko bílé, čímž vložíte do lahvičky kapací vložku. Dále v aplikaci pokračujete tak, jak jste byli zvyklí. Samotné dávkování přípravku se nemění.

Nově do distribuce zařadili přípravek Thymovar 15g proužky do úlu s účinnou látkou thymol pro doplnění portfolia účinných látek. Tento přípravek je již možné objednávat skrze CIS.

S pozdravem Aleš Pink
nákazový referent OO ČSV Frýdek-Místek 


04.03.2025
Dnes, 04.03.2025, proběhne zasedání POO ČSV, z.s. Frýdek-Místek, od 18.00 v Hostinci U Čendy v Hodoňovicích.


04.02.2025
Dnes, 04.02.2025, proběhne zasedání POO ČSV, z.s. Frýdek-Místek, od 17.00 v Hostinci U Čendy v Hodoňovicích.


31.01.2025
Rozhodnutí dotace 1.D. 2024 - informace k odvolání

Vážení přátelé,

Český svaz včelařů, z. s. jakožto žadatel o dotaci 1.D. obdržel 28. 1. 2025 Rozhodnutí o poskytnutí dotace 1.D za rok 2024. Součástí rozhodnutí je i bod III.1. Ověření v ústřední evidenci včel.

Níže najdete tabulky (Příloha 2, Příloha 3, Příloha 4) s registračními čísly těchto chovatelů, kteří nesplnili některou z podmínek dotace a s uvedením počtu včelstev, na který bylo požádáno o dotaci, počtu včelstev v ÚE a rozdílu mezi těmito počty, vše seřazeno podle příslušnosti k základní organizaci.

Jsme v časové tísni vzhledem k tomu, že odvolací lhůta proti zamítavému rozhodnutí je krátká, proto se tímto obracíme na chovatele, aby si v přiložených tabulkách ověřili, zda se jich možnost odvolání netýká, a na vás funkcionáře základních organizací o pomoc a informování chovatelů v přiložených tabulkách.

Výřez týkající se včelařů našich ZO:

Příloha č. 2 - CHYBÍ HLÁŠENÍ - Seznam zamítnutých požadavků konečných příjemců 2024

Příloha č. 3 - ZRUŠENÁ REGISTRACE - Seznam zamítnutých požadavků konečných příjemců 2024

Příloha č. 4 - ROZDÍLNÝ POČET VČELSTEV V ÚE - Seznam zamítnutých požadavků k. příjemců 2024

Poučení: Proti tomuto rozhodnutí se lze odvolat do 7. 2. 2025 prostřednictvím Českého svazu včelařů, z.s. a to:

emailem: rueckerova@vcelarstvi.cz, sulcova@vcelarstvi.cz nebo datovou schránkou – ID: bkiswck

Žádáme, aby u Odvolání byly v příloze doloženy průkazné doklady o podání Hlášení na ČMSCH (poštovní podací lístek nebo doklad z WEB formuláře eAGRI s datem podání od 1.9.2024 do 30.10.2024).

Prosíme chovatele, aby si zkontrolovali, zda v přiložených tabulkách není uvedeno jejich registrační číslo chovatele. Děkujeme za pochopení a spolupráci.

Níže přikládáme kompletní seznamy a informace k odvolání.


30.01.2025

Vážení přátelé včelaři.

Nejen, že se o nás mluví, ale i píše a to mě těší.
Tak například v časopise Včelařství 2/2025 jsem se na str. 52 ve Šmídově chvalozpěvu na rekonstrukci dočetl, že rozhodnutí našeho okresního výboru čtou i v matičce Praze. Jaké je to štěstí, že se vždy najde někdo, kdo poctivě své staré kamarády upozorní na to, co trápí včelaře u nás na severu Moravy, takový ten poctivý informátor Franta Šiška. Dovolím si lehce parafrázovat slova Olbrachtova krčmáře Mageriho z Nikola Šuhaje loupežníka: "Páni přicházejí a odcházejí, ale včelaři zůstanou. ČSV žije ze včelařů. Když bude činit kroky proti nim, pak si začnou hledat své místo u konkurence".
Co je tedy prvotním krokem k úspěchu? Pravdivá a otevřená informovanost. Tam kde přibývá tajností, tam logicky ubývá důvěry a mohou se pak šířit "zaručené" zprávy. Máme-li tedy podivné informace, jak se to v dotčeném článku píše, pak jistě nebude problém ve Včelařství 3/2025 odpovědět zcela otevřeně a srozumitelně na následujících 10 zcela zásadních otázek:

1. Jaká ekonomická analýza a analýza funkce budoucí náplně objektu byla provedena kdy a kým?

2. Proč jsme rozbourali obě budovy A i B a přesídlili Svaz do nájmu na Václavském náměstí bez ekonomické rozvahy nákladů a stanovení termínu návratu? Nebo snad termín známe?

3. Kolik tedy včelaři za tento pronájem měsíčně zaplatí?

4. Proč jsme započali stavební práce bez autorizované projektové dokumentace s návrhem rozpočtu a stavebního povolení v nabyté právní moci?

5. Kdy vůbec bude vydáno stavební povolení v právní moci?

6. Proč jsme peníze neinvestovali třeba do státních protiinflačních dluhopisů, když inflace sahala přes 15%, ale teď je nutně a mermomocí musíme utratit, když už svoji hodnotu z velké části dávno pozbyly? Proč tedy sídlíme v centru Prahy a hostíme poslance na večírcích, když vlastně životně důležité ekonomické informace nám utíkají mezi prsty a zaparkovat nebylo a není kde?

7. Víme kolik peněz celá rekonstrukce bude stát, třeba +-10%. Řekne to už konečně závazně někdo odpovědný?

8. Technický dozor inkasuje cca 50.000 Kč/měsíc. Máme smluvně zajištěno, že jeho zájmem není to, aby se stavba protahovala co možná nejdéle?

9. Jaké je předpokládané reálné datum ukončení výstavby?

10. Kde na celou rekonstrukci vezme ČSV peníze?

Myslím, že bych ještě mohl v otázkách pokračovat, jen bych je nerad zas a znovu kladl zbytečně. Ptal bych se třeba, proč budova nebyla soustavně udržována s péčí řádného hospodáře v minulosti a musela skončit ve stavu, jaký je deklarován na fotkách? Zveřejní konečně někdo onen zmiňovaný dokument z roku 1967 anebo je to jen berlička typu držhubu či čekání na Godota? Proč se škrtily prostředky na výplaty ze svépomocného fondu, když teď šmahem můžeme odepsat několik desítek miliónů? Proč se svépomocný fond neřídí ceníkem náhrad sestaveným samotným ČSV?

Rozhodně máme jako členové spolku právo znát všechny odpovědi, zatím ovšem jen nabývám dojmu, spolu se členy našeho okresního výboru a mnohými dalšími včelaři ze severu Moravy, že si někdo na nás otevřel nekrytý účet a teď se sytí s představou, že to za něj po hostině všichni zaplatíme.

Upřimně za sebe mohu říct jen to, že by nebylo krásnějšího zjištění, než-li toho, že se v tomto mýlíme.

S přátelským pozdravem

Ing.arch. Aleš Jílek – předseda OO ČSV F-M


28.01.2025
Dne 7. března 2025 se v kulturním centru KASOWY - PZKO Mosty u Jablunkova uskuteční přednáška pana Mgr. Jiřího Danihlíka, PhD. na téma Nemoci včel se zaměřením na hnilobu včelího plodu. Registrovat se můžete už nyní ZDE.
Akce se uskuteční v Mostech u Jablunkova, přesná adresa:

Mosty u Jablunkova 470
GPS souřadnice: 49.52646479148112, 18.753921225320063. 


21.01.2025
Informace k výročním členským schůzím, které mají proběhnout v roce 2025 najdete v
Oběžníku 2/2024.


15.01.2025
Základním organizacím ČSV, z.s. okresu Frýdek-Místek

Vážení přátelé včelaři, členové výboru ZO našeho okresu,

rok 2025 je rokem volebním. Koncem roku 2024 jste všichni obdrželi Oběžník č.2/2024, který vám pomůže se zorientovat v realizaci Výročních členských schůzí základních organizací ČSV, z.s. v roce 2025.
Na našich okresních webových stránkách www.oocsvfm.cz je již delší dobu uveden výborem schválený klíč pro volbu delegátů, a to 1:40.
Z uvedeného dokumentu mimo jiné vyplývá, že nejpozději do 15.1.2025 výbor ZO ČSV, z.s. oznámí příslušné OO ČSV termín konání VČS.
Do 14 dnů po konání VČS výbor ZO zašle kopii zápisu z VČS spolu se seznamem delegátů (včetně náhradníka) na okresní konferenci a kandidáty do okresních orgánů, popř. návrhy kandidátů do vyšších svazových orgánů.

Žádám vás, abyste při výběru kandidátů do okresního výboru vždy zvažovali přínos kandidáta do tohoto orgánu a navrhovali kandidáty, kteří budou mít chuť a vůli pracovat na společné věci, posunovat obor včelařství v našem okrese dopředu, rozvíjet spolkovou činnost a pomáhat s řešením zdravotní situace včelstev na našem území.
Jsou zde bohužel i členové, kteří se nechali zvolit do okresních orgánů z jakýchsi mimovčelařských pohnutek a jejich přínos či účast na zasedáních se rovná nule. Pokud se s nimi chcete seznámit, pak si stačí projít veřejně přístupné informace ze zápisů zasedání výboru v letech minulých, kde jasně vidíte účast členů výboru na jednotlivých zasedáních. Velmi vás prosím o to, abyste takové kandidáty do okresních orgánů více neposílali.
Za moji osobu jsem přesvědčen o tom, že je nutné zeštíhlit svazové struktury vč. okresního výboru. Víte, že náš okres nyní tvoří 25 základních organizací, kde počet jednotlivé členské základny ZO osciluje mezi 16 až 98 včelaři. Žádné ze základních organizací neupírám právo na zastoupení v okresním výboru, nicméně považuji za racionální provádět zejména u menších organizací jakési pomyslné slučování alespoň na průměrnou hlasovací hodnotu 40 včelařů (2-3 ZO), třeba s pravidelnou cirkulací zástupců těchto sloučených ZO.
Jelikož zeštíhlení nevede pouze k ekonomickému efektu, ale k celkovému zjednodušení fungovaní rozhodovacího orgánu, k jeho větší flexibilitě a vyšší akceschopnosti, považuji toto za základní věc pro dobré a zdravé budoucí fungování spolku. Mějte to, prosím, při své volbě vždy na zřeteli.

S přátelským pozdravem
Ing.arch. Aleš Jílek, předseda ČSV, z.s, okresní organizace Frýdek-Místek


09.01.2025
Ministerstvo zemědělství jako příslušný správní orgán podle § 15 odst. 4 zákona č. 2/1969 Sb.,
o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky, ve znění
pozdějších předpisů, a § 44 odst. 1 písm. d) zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči
a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů,
v souladu s § 171 a násl. zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů,
a § 44 odst. 2 veterinárního zákona vydává opatření obecné povahy, kterým se stanovila
METODIKU KONTROLY ZDRAVÍ ZVÍŘAT A NAŘÍZENÉ VAKCINACE NA ROK 2025.


19.12.2024
Vážení přátelé včelaři,
pojďme si v kostce shrnout rok 2024:


- zdravotní stav včel v našem okrese je dle aktuálních údajů SVS nejhorší v České republice
- trápí nás po varoóze, zejména mor a hniloba
- bylo zlikvidováno cca. 350 včelstev
- mnohé potrápila melecitóza
- spousta včelařů se nezapojila do monitoringu nebezpečných nákaz včel, byť je pro ně
   připraven a zdarma

- spousta včelařů šíří nepravdy a bagatelizuje závažnost situace
- včelaři odmítají sebevzdělávání
- včelaři nepoznají příznaky chorob
- včelaři neprovádí monitoring u svých včelstev
- včelaři ošetřují včely nahodile mnohdy preventivně, což je v rozporu s platnou legislativou
- včelaři nejsou schopni a ochotni opustit zastaralé a zaběhnuté postupy
- včelaři nejsou schopni provádět ozdravná opatření
- včelaři šíří nevhodný genetický materiál
- i přes zákazy a nařízení SVS zjevně kvete obchod se včelími oddělky a matkami
- v místech, kde je akutní potřeba spojit síly, se naopak ruší základní organizace a budou vznikat bílá místa
- činnost v ČSV oficiálně ukončily dvě základní organizace a to ZO Jablunkov a ZO Bukovec-Písek
- počet členu našeho spolku se snižuje, stejně jako počty včelstev
- politika vedení Svazu budí značnou nevoli v členské základně

Je tedy toho hodně co nás trápí, navíc příští rok 2025 bude volebním. Manuály ve formě Oběžníků vám všem do ZO byly zaslány. V tomto roce tedy okresní organizace bude složena z 25 základních organizací. Klíč pro zastoupení delegátů na okresní konferenci byl výborem schválen v poměru 1:40. Vybírejte prosím vhodné kandidáty s ochotou pracovat a posunovat spolek dopředu. Jaký spolek bude vždy a jen závisí na jeho členech, tedy jaké si to uděláme takové to budeme mít.

Věřím, že rok 2025 bude počátkem změny, která povede k zeštíhlení svazových struktur a snížení výdajů našeho spolku.
Věřím, že ze základních organizací v celé České republice budou nominování lidé, kteří do svazové struktury budou schopni a ochotni přinést širší názorovou pluralitu a loajálnost především k členské základně a jejím potřebám.
Věřím, že se zastaví odliv členů a problémy se budou řešit jinak, než-li vystoupením ze spolku, či jinými alternativními formami fungování včelařské obce.

Závěrem snad jedna dobrá rada či doporučení. Vždy velice dobře zvažujte zda a od koho v případě potřeby nakoupit včelí oddělky a matky, nespoléhejte na první dojem prodejce, na dojem z jeho včelnice. Sledujte nařízení SVS, ptejte se, přemýšlejte a jednejte racionálně. Ekonomické zájmy dnes převažují a v oboru včelařství to není jinak. Mějte vždy na paměti, že co si nakoupíte a přivezete vy sami s tím se následně budou muset potýkat i všichni ostatní včelaři ve vašem okolí.

Přeji vám všem požehnané prožití vánočních svátků a vše dobré v roce 2025.

S přátelským pozdravem
Aleš Jílek